Pluszowe gęsi – zaskakujący hit sezonu turystycznego oraz potencjalne zagrożenie dla dzieci

Jeśli planujesz wakacyjne podróże do popularnych miejscowości nad polskim Bałtykiem czy do malowniczych gór, z pewnością natkniesz się na stragany pełne pamiątkowych przedmiotów. W tym roku na sklepach tych króluje nieoczekiwany bohater – pluszowa gęś. Zastanawiające jest jednak, skąd wziął się ten trend i dlaczego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił wydać oświadczenie ostrzegające rodziców przed zakupem tych zabawek.

Pluszowe gęsi zyskały ogromną popularność dzięki popularnemu profilowi na TikToku, który śledzi przygody gęsi imieniem Pipa, kochliwie nazywanej Pipusiem. Profil @dekoratorwnetrzumyslu zgromadził prawie 500 tysięcy obserwujących, a filmiki z udziałem Pipy przyciągają setki tysięcy widzów.

Fascynacja pluszowymi gęsiami przeniosła się również na Instagram, gdzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił zwrócić na nie uwagę. „Pluszaki, gniotki, piłki… Kupujesz pamiątki dla najmłodszych z wakacji?” – pyta UOKiK.

Pluszowe gęsi – potencjalne zagrożenie dla dzieci?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreśla, że rodzice czasami kupują swoim dzieciom zabawki jedynie dlatego, że są modne lub popularne, zapominając o bezpieczeństwie oraz dostosowaniu zabawek do wieku i rozwoju dziecka.

Na co więc powinniśmy zwracać uwagę? Przed dokonaniem zakupu powinniśmy ocenić jakość wykonania zabawki. „Małe części, zamki i słabe szwy, dające dostęp do wypełnienia, to ryzyko zakrztuszenia. Ostre elementy to ryzyko skaleczenia, a zbyt łatwy dostęp do baterii – ryzyko połknięcia i zatrucia” – przestrzegają autorzy posta.