Czy Polacy chętnie kupują książki? Jakie gatunki literackie cieszą się największą popularnością?

Średnio ponad 50% polskiego społeczeństwa interesuje się kupowaniem i czytaniem książek. Mimo niesamowitego postępu cywilizacyjnego, w kraju i na świecie wciąż nie brakuje czytelników powieści i poradników. Nie są to imponujące wyniki, ale wysokie na tyle, by twierdzić, że książki wciąż cieszą się popularnością. Jakie gatunki literackie najchętniej czytamy w Polsce? Wyniki nie są zaskakujące.

Literatura piękna i poradniki — najchętniej kupowane książki w Polsce

W Polsce od lat największą popularnością cieszą się powieści kryminalne Remigiusza Mroza. Kryminał to dział literatury pięknej szczególnie lubiany przez Polaków i nie tylko. Nic w tym dziwnego — tego typu powieści są wciągające, a jednocześnie czyta się je lekko i przyjemnie. Polki, które częściej kupują książki, chętnie sięgają również po romanse. Z drugiej strony wzrost popularności zarejestrowano w dziale literatury popularnonaukowej. Poza poradnikami czytelnicy chętnie sięgają także po publikacje z zakresu psychologii. Ten trend można wytłumaczyć modą na tematy psychologiczne, samorozwój i poszerzanie świadomości.

Co ciekawe, mimo dość wysokich cen książek, większość Polaków decyduje się na kupowanie literatury. Z badań przeprowadzonych w 2019 roku wynika, że zaledwie 11% czytelników decyduje się na wypożyczanie książek. Tymczasem 46% wolało kupować książki w sklepach.