zabawa-deszcz

Deszczowe rozrywki dla dzieci i rodziców

Istnieje wiele zajęć, na jakie możemy się zdecydować z naszymi dziećmi w deszczowy dzień. Jak się za chwilę przekonacie, deszcz wcale nie musi oznaczać nudnych i ponurych dni. Poniżej przedstawiamy zabawne zajęcia, jakimi można się cieszyć ze swoimi smykami, gdy z nieba spadają deszczowe kropelki.

Spacer w deszczu

Wskakujmy w nasze kalosze i wybierzmy się na spacer w deszczu, przy okazji pozwalając dzieciom na skakanie w kałużach. W trakcie spaceru możemy obserwować, co zmienia się podczas w deszczu, czy na chodnik wypełzają jakieś robaczki, dokąd spływa woda drogą itd.

Mierzenie deszczu

Możemy wykonać z naszym dzieckiem urządzenie do pomiaru opadów i na przykład sprawdzić, ile spadło deszczu podczas porannej burzy. Czy spadło go więcej niż podczas ulewy z dnia poprzedniego? Możemy dokonywać pomiarów deszczu z całego miesiąca, a następnie porównywać wyniki.

Deszczowa sztuka

Wiele różnych materiałów artystycznych zacznie spływać i się rozmazywać w połączeniu z wodą. Jest to doskonała opcja na zabawę z naszymi pociechami. Dzieci mogą posypać suchą farbą papier albo pokolorować go mazakami, a następnie wystawić swoje dzieło na deszcz i podziwiać, jak spadające krople barwnie przekształcają cały obrazek.

Mokra zabawa

Zapomnijmy o próbach pozostania suchym! Po prostu wyjdźmy na zewnątrz po to, aby zmoknąć. Kiedy jest ciepło i pada deszcz, taka zabawa przynosi mnóstwo satysfakcji. Wskoczmy do kałuży i sprawdźmy, jak silny może być nasz plusk.

Błotne harce

Dorośli zawsze mówią dzieciom, żeby trzymały się z dala od błota. Jednak w tym przypadku powinniśmy im na to pozwolić. Pamiętajmy, że błoto może być bardzo grząskie, co sprawi, że ciężko będzie nam się z niego wydostać. Dlatego ubierzmy starą odzież. Możemy tworzyć placki z błota albo odciskać dłonie i stopy w błotnych kałużach. Co więcej, możemy też malować błotem na kartonie i pstrykać przy tym pamiątkowe fotki.

Domowy fort

Nie ma nic fajniejszego w deszczowy dzień niż budowanie fantastycznego fortu z koców i kartonów. Postawmy na zabawę z naszymi dziećmi podczas deszczu i zbudujmy z nimi fort w salonie. Czy wiecie, że makaron basenowy świetnie sprawdza się jako podpora dla dachów kocowych? A po zbudowaniu fortu możemy upchnąć w środku kilka poduszek i duży stos bajek, czytając naszym maluchom podczas słuchania deszczu za oknem.

Przeczytaj o deszczu

Istnieje wiele wspaniałych książek, których akcja rozgrywa się w deszczowe dni. Dlatego przed ulewą złóżmy wizytę w bibliotece i sprawdźmy, jakie książki będą idealne do czytania, gdy na zewnątrz pada deszcz.

Wiedza deszczowa

Dlaczego pada deszcz? Jakie wady i zalety ma deszcz? Jak wpływa na rośliny? Skąd bierze się woda, kiedy pada? Gdzie się udaje, kiedy spadnie na ziemię? Czym są grzmoty i błyskawice? Po prostu poświęćmy trochę czasu, aby przekazać naszemu dziecku ciekawostki na temat deszczu.

Poszukiwanie tęczy

Podczas deszczu możemy też zdecydować się na szukanie tęczy, która czasami pojawia się w takich sytuacjach. A przy okazji możemy też przygotować sobie odpowiedzi na różne pytania o tęczy. Na przykład: „Czy można znaleźć koniec tęczy?”, „Skąd bierze się tęcza?” A jeśli po deszczu tęcza nie wystąpi, zawsze możemy stworzyć własną. Wystarczy pryzmat i promień światła.