laptopy

Porady na temat obsługi komputera, które powinniśmy dobrze znać

Jeżeli obsługa komputera stwarza nam problemy, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami, aby znacznie sobie ułatwić życie i zwiększyć wydajność pracy przed ekranem.

Przywrócenie przypadkowo zamkniętej karty

Jeśli przez pomyłkę zamkniesz kartę, nie martw się, możesz ją przywrócić, naciskając Ctrl + Shift + T. Możesz też nacisnąć Cmd + Shift + T, aby przywrócić zamkniętą kartę, jeśli korzystasz z komputera Mac.

Cofanie za pomocą prostego skrótu

Czy wiesz, że możesz cofnąć prawie każdą czynność w systemie operacyjnym Windows? Prawdopodobnie wiesz, że naciśnięcie Ctrl + Z cofnie wszystko, co właśnie wpisałeś. Aczkolwiek dotyczy to również wszystkiego innego. Na przykład, jeśli przypadkowo przeniosłeś lub usunąłeś plik, naciśnięcie Ctrl + Z przywróci go z powrotem do pierwotnej lokalizacji. Dodatkowo możesz ponowić wszystko, co cofnąłeś, naciskając Ctrl + Y.

Zmniejszanie liczbę aplikacji uruchamianych podczas startu

Jeśli uruchamianie komputera trwa zbyt długo, jest to prawdopodobnie spowodowane zbyt dużą liczbą uruchamianych programów podczas startu. Na szczęście możesz je łatwo zredukować, dzięki czemu komputer uruchomi się szybciej. Na większości komputerów z systemem Windows dostęp do Menedżera zadań można uzyskać, naciskając klawisze Ctrl+Shift+Esc, a następnie kliknąć kartę Uruchamianie. Potem wybierz dowolny program z listy i kliknij przycisk Wyłącz, jeśli nie chcesz, aby był uruchamiany podczas uruchamiania.

W Windows 7 i wcześniejszych proces jest nieco inny – otwórz Uruchom (klawisz Windows + R) i wprowadź MSConfig, aby uzyskać dostęp do okna z podobną sekcją startową. Jeśli korzystasz z komputera Mac, możesz usunąć lub ukryć aplikacje startowe, przechodząc do Preferencje systemowe> Użytkownicy i grupy> Wybierz użytkownika i kliknij kartę Elementy logowania.

Chroń swoje pliki hasłem

Najprostszym sposobem zablokowania dostępu do określonych plików jest utworzenie zaszyfrowanego archiwum. Jeśli zainstalowałeś kopię WinRAR, 7-Zip lub The Unarchiver for Mac, możesz utworzyć nowe archiwum, wybrać szyfrowanie jego zawartości i zabezpieczyć je hasłem.

Poznaj też najbardziej efektywne sieci VPN w 2022 roku.

Skróty klawiaturowe YouTube

Możesz zaoszczędzić czas, poruszając się po YouTube za pomocą skrótów klawiszowych. Oprócz naciśnięcia spacji, aby odtworzyć lub wstrzymać wideo, możesz również nacisnąć K (przytrzymanie jednego z tych klawiszy również odtwarza wideo w zwolnionym tempie). Naciśnięcie klawisza 0 (zero) na klawiaturze spowoduje przejście do początku wideo, podczas gdy klawisz zakończenia przechodzi do końca wideo.

Klawisz Home służy również do przeskakiwania na początek wideo. Naciśnięcie J i L spowoduje przejście do przodu/do tyłu o 10 sekund, podczas gdy M zadziała jako wyciszenie. Naciśnięcie klawisza F przełącza między trybem pełnoekranowym a normalnym. Z kolei naciśnięcie Esc powoduje wyjście z trybu pełnoekranowego.

Znajdź swoje hasło do Wi-Fi

Jeśli zapomniałeś hasła do sieci Wi-Fi, system Windows ułatwia jego odzyskanie. Przejdź do Centrum sieci i udostępniania i kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę połączenia sieciowego Wi-Fi > Właściwości sieci bezprzewodowej. Na karcie Zabezpieczenia powinno pojawić się pole hasła z kropkami — kliknij pole Pokaż znaki, aby hasło pojawiło się w postaci zwykłego tekstu.

MacOS firmy Apple przechowuje hasła Wi-Fi w swoim pęku kluczy, który można wyświetlić, otwierając aplikację Dostęp do pęku kluczy. Naciśnij Command + Spacja, aby otworzyć okno wyszukiwania Spotlight, wyszukaj „Dostęp do pęku kluczy” i otwórz aplikację. Użyj paska wyszukiwania w Dostępie do pęku kluczy, aby wyszukać nazwę swojej sieci Wi-Fi na liście zapisanych poświadczeń, a następnie kliknij ją dwukrotnie, aby wyświetlić hasło. Musisz zaznaczyć pole Pokaż hasło u dołu, aby zobaczyć hasło w postaci zwykłego tekstu.

Menedżer schowka

Korzystanie z menedżera schowka może drastycznie zwiększyć wydajność. Jeśli używasz systemu Windows, wypróbuj ClipClip, bezpłatne oprogramowanie do zarządzania schowkami, które umożliwia kopiowanie wielu tekstów, obrazów lub plików do schowka. Naciskając CTRL + Shift + V, możesz wyświetlić listę wszystkich swoich poprzednich klipów, dzięki czemu możesz wklejać bez utraty koncentracji na tym, nad czym pracowałeś.

Dla użytkowników komputerów Mac Flycut i CopyClip są prawdopodobnie dwoma najlepszymi menedżerami schowków Mac. Te aplikacje działają dyskretnie na pasku menu i przechowują wszystko, co skopiowałeś lub wyciąłeś w przeszłości, co pozwala szybko znaleźć fragment tekstu, jakiego szukasz.