Prezydent Andrzej Duda wprowadza zmiany w prawie dotyczącym emerytur pomostowych

Prezydent Polski, Andrzej Duda, zdecydował o podpisaniu nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych. Ważną cechą tej nowelizacji jest eliminacja charakteru wygasającego tego typu świadczenia. To ważne zwycięstwo dla NSZZ „Solidarność”, który od długiego czasu zabiegał o tę zmianę. Jest to jednocześnie spełnienie obietnicy złożonej przez rząd.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja zmienia istotny aspekt dotyczący emerytur pomostowych – zlikwidowany został ich charakter wygasający. Tym samym, rząd wypełnił jeden z punktów umowy, którą zawarł z NSZZ „Solidarność” 7 czerwca bieżącego roku.

Aktualnie, emerytury pomostowe są dostępne tylko dla osób, które do 1 stycznia 1999 r. pracowały w szczególnych warunkach lub na stanowiskach o szczególnym charakterze. To właśnie one miały charakter wygasający, który został zniesiony dzięki nowelizacji.

Zastanawiasz się skąd ta zmiana? W uzasadnieniu projektu, którego autorem jest Prawo i Sprawiedliwość, podkreślono, że oczekiwany postęp technologiczny nie przyczynił się do poprawy warunków pracy na tyle, aby całkowicie usunąć szkodliwe warunki.

Prezydent wprowadził również inne regulacje za pomocą nowelizacji: zagwarantował ochronę praw związanych z pracą dla działaczy związkowych, wykluczył dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej i podniósł roczny limit możliwości odliczenia od dochodu kosztów członkostwa w związkach zawodowych.