Reakcje alergiczne związane z sierścią zwierząt domowych

Uczulenie na sierść zwierząt jest jednym ze znanych rodzajów alergii, z którymi borykają się ludzie. Najpowszechniej spotykane to alergie na sierść kota i psa, ale istnieją również przypadki uczulenia na sierść innych zwierząt – królików czy świnek morskich. To właśnie te czynniki powodują wiele reakcji alergicznych.

Zestaw reakcji, które określamy jako uczulenie na sierść, to odpowiedź organizmu na różne alergeny, a w tym przypadku sierść zwierząt. Najbardziej typowe są alergie na sierść kota i psa, które dotyczą szacunkowo 15-20% wszystkich osób cierpiących na alergię.

Gdy mówimy o uczuleniu na sierść zwierzęcą, często stosujemy uproszczenie. Alergizującymi czynnikami nie są włosy zwierząt, ale białka znajdujące się w ich naskórku, pot, łoju, moczu oraz ślinie. Nawet jeśli dbamy o higienę naszych pupili i czystość naszego mieszkania, resztki wydzieliny i złuszczony naskórek zwierząt mogą być obecne w naszym domu. Te cząstki unoszą się w powietrzu, osiadają na meblach i dywanach, łączą się z kurzem. Dlatego osoby uczulone na tę formę alergenów nie mają możliwości całkowitego odizolowania się od nich.

Reakcja alergiczna na sierść zwierzęcą jest wynikiem działania systemu odpornościowego, który pod wpływem alergenu zwiększa produkcję śluzu w organizmie. Taka reakcja może prowadzić do problemów z oddychaniem, skurczów mięśni oskrzelowych czy też reakcji zapalnych takich jak pokrzywka.

Objawy uczulenia na sierść mogą mieć różny przebieg. Typowo występują zapalenie błony śluzowej nosa (objawiające się jako wodnisty katar), swędzenie nozdrzy i uczucie zatkanego nosa, swędzenie i łzawienie oczu, kichanie, kaszel, swędzenie skóry, obrzęk powiek, rumień czy pokrzywka.

Czasami jednak reakcje alergiczne mogą przybierać bardziej ekstremalne formy. W rzadkich przypadkach kontakt z alergenem może spowodować obrzęk krtani uniemożliwiający normalne oddychanie, duszności (szczególnie u osób cierpiących na astmę) czy nawet wstrząs anafilaktyczny, który objawia się gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi.