Wizyta księdza po kolędzie — to warto wiedzieć

Wizyta księdza jest jedną ze świątecznych tradycji katolików. W tym czasie duchowni odwiedzają domy swoich parafian, by nawiązać z nimi lepszą relację i udzielić błogosławieństwa na nowy rok. Istotnym elementem spotkania jest wspólna modlitwa. Jak przygotować się do wizyty księdza? Podpowiadamy, co warto wiedzieć.

Wbrew pozorom koperta nie jest najważniejsza

Kolęda w kościele katolickim w założeniu jest pięknym zwyczajem, jednak z powodu niektórych księży, kojarzy się dziś głównie z pieniędzmi w kopertach, wręczanymi przez parafian na rzecz kościoła. Tymczasem w wizycie duszpasterskiej chodzi przede wszystkim o wspólną modlitwę i radosne wejście w nowy rok z błogosławieństwem bożym. W związku z tym katolicy nie powinni przejmować się kopertami. Warto natomiast zadbać o to, by na stole znalazł się krzyż, dwie świece, kropidło i odrobina święconej wody. Przedmioty te można położyć na białym obrusie. Wodę święconą można otrzymać w kościele, a reszta rzeczy jest dostępna w sklepach.

O terminie wizyty po kolędzie dowiemy się z ogłoszeń parafialnych. Informacje często dostępne są także na stronie parafii.