Zielona rewolucja w Bełchatowie – rozwój odnawialnych źródeł energii

W Bełchatowie, na osiedlu Przytorze, przy parafii pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego, zainstalowano system fotowoltaiczny. Ta ekologiczna inwestycja została sfinansowana dzięki środkom przeznaczonym na promocję zielonej energii przez starostwo powiatowe w Bełchatowie. Z informacji przekazanych przez starostwo wynika, że już funkcjonują dwie kolejne instalacje tego typu – w szkołach w miejscowościach Parzno i Kaszewice.

Dorota Pędziwiatr, reprezentująca starostwo, podkreśliła, że inwestycje w odnawialne źródła energii są chętnie wspierane ze względu na ich niekwestionowane korzyści dla środowiska. Takie rozwiązania bowiem przyczyniają się do zmniejszenia zapotrzebowania na konwencjonalnie produkowaną energię elektryczną. W rezultacie, prowadzi to do ograniczenia emisji szkodliwego dla otoczenia dwutlenku węgla oraz zużycia surowców energetycznych. Całość tych działań skutkuje ostatecznie redukcją degradacji naturalnego środowiska.

Starostwo bełchatowskie poinformowało również, że zdecydowało się na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych umieszczonych na dachach dwóch szkół podstawowych – w Parznie oraz Kaszewicach. Wsparcie finansowe wyniosło 113 160 zł i stanowiło 80% całkowitych kosztów tych inwestycji, które sięgały sumy 141 450 zł.