Nowa inicjatywa PiS – program "Dobry posiłek"

We wtorek, w ramach drugiego etapu swojej kampanii, partia prawo i sprawiedliwość zaprezentowała nową propozycję – program „Dobry posiłek”. Inicjatywa ma na celu poprawę standardów żywieniowych w szpitalach. Katarzyna Sójka, minister zdrowia, podkreśliła znaczenie dobrej diety dla zdrowia pacjentów podczas ich leczenia. To jednak nie pierwsza zapowiedź planowanych zmian dotyczących wyżywienia szpitalnego – podobne obietnice pojawiały się już w maju.

Problem niewystarczającej jakości jedzenia serwowanego w placówkach zdrowotnych jest długotrwały i zauważalny. Wydaje się, że rząd zdaje sobie z tego sprawę, jak sugeruje wcześniejsze zapowiedzi reform w tej dziedzinie, które miały miejsce w maju.

Program „Dobry posiłek” ma przede wszystkim umożliwić pacjentom dostęp do zdrowych produktów żywnościowych oraz konsultacji z dietetykiem. W najnowszym spocie reklamowym, minister Sójka zapewnia, że szpitale otrzymają dodatkowe fundusze na realizację tych celów. Szczegółowe informacje na temat kwoty nie są jednak udostępnione. Jak donosi jednak Business Insider, plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2024 nie budzi optymizmu co do poprawy jakości świadczeń, a wręcz skłania do poszukiwania miejsc oszczędności.