Samorządowcy upamiętniają ćwierćwiecze powiatu pleszewskiego, sadząc pamiątkowe drzewo w ogrodach starostwa

Z okazji 25 lat od powstania powiatu pleszewskiego, jego samorządowcy podjęli decyzję o upamiętnieniu tego wydarzenia w specyficzny sposób. Wybrali oni tereny zielone otaczające budynki starostwa powiatowego jako miejsce, gdzie posadzili platan – gatunek drzewa symbolizujący długowieczność i moc. Drzewo zostało ofiarowane przez lokalne gminy, tworzące strukturę powiatu.

W symbolicznym akcie sadzenia drzewa uczestniczyli nie tylko starosta Maciej Wasielewski i jego zastępca Marek Zdunek, ale także burmistrzowie Dobrzycy i Pleszewa – Jarosław Pietrzak oraz Arkadiusz Ptak. Dołączyli do nich wójtowie Gizałek i Gołuchowa, Robert Łoza i Tomasz Pawlak. Marietta Cierniak, pełniąca obowiązki wójta gminy Czermin, także wzięła udział w tej uroczystości.

Powiat pleszewski ma burzliwą historię. Pierwszy raz Pleszew stał się siedzibą powiatu w trudnych czasach zaboru pruskiego. Miało to miejsce 1 stycznia 1818 roku. W 1932 roku, powiat pleszewski został włączony do powiatu jarocińskiego. Odrodzenie jednostki nastąpiło dopiero w 1956 roku, ale nie na długo, gdyż w 1975 roku powiaty przestały istnieć na rzecz małych województw. Jednakże, idee powiatów wróciły ze zmianą ustroju w 1999 roku i Pleszew po raz kolejny stał się siedzibą powiatu. Obecnie powiat pleszewski świętuje swoje 25-lecie. Jego samorządowcy już kilka tygodni temu zorganizowali uroczystą galę, a teraz dodatkowo posadzili drzewo na terenie starostwa.