kawa

Kawa – historia w ziarenku

Bez zbędnych ceregieli, sprawdźmy, jak wygląda historia kawy w ziarenku.

Jak wiadomo, kawowiec pochodzi z Etiopii. Według legendy kawę odkrył etiopski pasterz o imieniu Kaldi. Zauważył, że niektóre z jego kóz jadły pewne ziarenka, po których stawały się bardzo pobudzone. Warto dodać, że do XV wieku kawę pito tylko w Jemenie. Z kolei w XVI wieku dotarła do Persji i Turcji, gdzie szybko powstało wiele kawiarni, w których można było napić się kawy i pogawędzić w doborowym towarzystwie.

Mała czarna podbija Europę!

Do Europy kawa dotarła pod koniec XVI wieku – poprzez handel. Najpierw została wprowadzona do Włoch. Natomiast w XVII stuleciu stała się niezwykle popularna w całej Europie. Był to również okres, w którym zaczęło pojawiać się coraz więcej kawiarni.

Przykładowo, pierwsza kawiarnia w Anglii została otwarta w Oksfordzie w 1651 roku. A pod koniec XVII wieku w angielskie miasta uginały się już pod naporem tych kawowych przybytków. W wielu z nich każdego dnia spotykali się kupcy i rzemieślnicy, aby wypić filiżankę kawy, poczytać gazetę i pogawędzić w towarzystwie.

Rok później – w 1652 – powstała też pierwsza kawiarnia w Londynie, która rozpoczęła wysyp setek kawiarni na terenie całego miasta. Lloyds Coffee House został otwarty w Londynie w XVIII wieku i wkrótce stał się centrum ubezpieczeń morskich. W tym samym stuleciu angielskie kawiarnie przeżywały swój rozkwit.

Z kolei pierwsza kawiarnia w Ameryce została otwarta w Bostonie w stanie Massachusetts w 1689 roku. A w 1737 roku powstała Merchants Coffee House w Nowym Jorku, bardzo szybko stając się ważnym miejscem spotkań. Faktem jest, że w Ameryce picie kawy, zamiast herbaty, uzyskało rangę patriotyczną po wydarzeniach podczas Boston Tea Party w 1773 roku (był to protest przeciwko brytyjskiemu opodatkowaniu herbaty).

Na początku XVIII wieku Holendrzy rozpoczęli uprawę kawy w Indonezji. Również w XVIII wieku zaczęto uprawiać kawę w Brazylii, gdzie na początku XIX wieku plantacje kawy cieszyły się dużym sukcesem. W XX wieku uprawa kawy trafiła do Ugandy, gdzie uprawiano ją w naprawdę ogromnych ilościach.

Rozmaite wynalazki związane z kawą

Kawa rozpuszczalna została wynaleziona w 1889 roku przez Nowozelandczyka Davida Stranga. A kawa liofilizowana pojawiła się rynku w 1938 roku. A w międzyczasie – w 1903 roku – Ludwig Roselius wynalazł kawę bezkofeinową.

Ciekawostką może być to, że pierwszy nowoczesny ekspres do kawy został wynaleziony przez Hansona Goodricha w 1889 roku. A pierwszy filtr do kawy stworzyła Melitta Bentz w 1908 roku. Natomiast pierwszy ekspres do kawy z pompą powstał w 1960 roku. A na początku XX wieku bardzo popularnym meblem stał się stolik kawowy.

Faktem jest, że kawa ma także różne właściwości zdrowotne. Jednakże ze względu na obszerność treści, jest to już temat na inny artykuł.

Ponadto, jeżeli dbasz o swoje zdrowie, korzystając z dobrze zbilansowanej diety, może zainteresują Cię także porady, jak utrzymać odpowiednio nawodniony organizm.